Ortodoncie

 

     Rovnátka, neboli ortodontické aparáty jsou používány k rovnání zubů a jejich umístění v zubním oblouku. Rovnátka rovnají zuby za pomoci ortodontických zámečků, malých součástek, které jsou nalepeny na jednotlivé zuby za pomoci speciálních ortodontických lepidel. Do těchto zámečků je následně vsunut drát, který vytváří sílu a tlačí na zuby v místě, kde je potřeba a tím uzavírá mezery mezi zuby a posouvá zuby do požadované pozice. Rovnátky se korigují ortodontické anomálie, jako je předkus, špatně postavené zuby, místo po chybějících zubech a podobně.

 

     Zuby rovnáme ze dvou důvodů. Prvním je potřeba rovnat zuby ze zdravotního hlediska, jelikož špatně postavené zuby jsou nejen neestetické, ale člověk s hodně křivými zuby má problémy s ústní hygienou, dochází k rychlejšímu obrušování zubů a jejich ztrátě dříve, než je nutné. Po rovnátcích máte nejen rovnější zuby, ale i efektivněji žvýkáte a může se vám lépe mluvit Druhým důvodem je estetické hledisko, v dnešní době zvlášť podstatné pro mnoho lidí ať už z profesních nebo sociálních důvodů.

     Primárně dělíme rovnátka do dvou kategorií, a to rovnátka fixní a rovnátka snímatelná. V tomto materálu se zabývám pouze fixnímy rovnátky, jelikož jsou účinnější a v dnešní době používanější. 

     Moderní ortodontické zámečky jsou menší a hladší než ty, které si pamatujete z dřívějších dob. Jsou vyráběny s takzvaným nízkým profilem, jenž zajistí menší podráždění vašich rtů a tváří.

 

     Zámečky dnes můžeme dále rozdělit na klasické kovové, estetické a samoligovací. Mladí lidé si mohou rovnátka přizpůsobit barevnými gumičkami, stejně tak dospělí pacienti najdou v nabídce zámečky, dráty a gumičky v barvě zubů, aby byly co nejméně nápadné.

                                          

     Ortodontická léčba s sebou nese řadu výhod. Nejen že máte rovnější zuby, ale i vyšší sebedůvěru a lepší pocit ve společnosti. Stejně tak vám pomohou k zdravějším zubům, protože se rovné zuby lépe čistí a není zde tolik míst, kde se mohou zachytit zbytky potravy.

Prospěje i k lepšímu žvýkání, polikání, žvýkacím svalům a kloubům.